Dziki czy cywilizowany?

Dziki czy cywilizowany?

2,86 / 7 głosów

Żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie zdrowej wagi ciała i staramy się być w pełni świadomi sposobu odżywiania się i sposobu odżywiania. Jednak oprócz tego zapominamy również o innych ważnych dla nas aspektach odżywiania - takich jak: prawidłowe i efektywne przygotowywanie potraw, z umiarem oraz odpowiedni dobór niezbędnych dla naszego organizmu i zdrowia składników odżywczych. Każdego dnia staramy się zdrowo się odżywiać, ale także dbamy o nasz rozwój osobisty. Jednak często nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat i wpadamy w pułapkę jedzenia zbyt dużo i nieprawidłowo. Jakie aspekty jedzenia są uważane za cywilizowane i zdrowe?

Jak pozbyć się śmieciowego jedzenia

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Warto to robić w sposób umożliwiający regularne posiłki czy przekąski bez poczucia winy. Jeśli nie możemy oprzeć się pokusie, powinniśmy zrezygnować z frytek lub fast foodów. Lepiej jest wybrać produkt przygotowany w bardziej zwyczajny sposób, bez zbędnych dodatków. Takich jak na przykład gotowanie na naturalnych sokach lub po prostu z owocami - melonami, bananami, czerwonymi lub jagodami lub po prostu z odrobiną cytryny.

W przeciwieństwie do pierwszego przypadku nie powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju świeżych produktów spożywczych - powinniśmy je spożywać tylko z umiarem. Najczęściej jemy nadmierną ilość warzyw, zwłaszcza białych i niebieskich oraz owoców. Ponadto nie powinniśmy pozbawiać się pełnych ziaren, które są ważnym źródłem węglowodanów i łatwo przyswajalnych w naszym organizmie.

Przeciętność

Ponadto nie powinniśmy skupiać się na ilości, ale na odpowiednim czasie spożywania odpowiedniego jedzenia. Najczęściej zdarza się, że ludzie stawiają na jakość, a my nie zwracamy uwagi na wartość jedzenia, a na czas potrzebny na jego przygotowanie. Czas spędzony na przygotowaniu danego posiłku jest całkowicie przypadkowy i zależy od dostępności odpowiednich składników odżywczych. Można jednak przypuszczać, że osoba serwująca posiłek przez kilkadziesiąt minut powinna zapewnić odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych - w tym niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Warto też zastanowić się nad tym, czy dana żywność ma wartości szkodliwe lub odżywcze.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *